Co jeść, żeby cieszyć się długowiecznością przebytą w zdrowiu, pełni sił i nieprzemijającym pięknie? Czosnek, jarmuż, ryby bogate w kwasy Omega 3, brokuły, orzechy, świeży olej lniany i rzepakowy czy choćby jogurty naturalne. Do tej listy trzeba by dołączyć jeszcze wiele innych warzyw i owoców także tych egzotycznych, jak jagody acai, jagody goji, algi. Podobną funkcję do superfood pełni również tzw. żywność funkcjonalna, czyli wtórnie wzbogacana, np. sok jabłkowy z wapniem. Różnica jest taka, że „super” produkty, to produkty w pełni naturalne.
Stopniowe wprowadzanie dobroczynnych składników do diety jest oczywiście cenne. Niemniej, bez zmiany stylu życia i żywienia - niewiele uda się osiągnąć. Zamiast czerwonego mięsa w panierce warto więc zaserwować sobie kawałek łososia z sałatką i dodatkiem alg. Taka dieta pozwala wzmocnić organizm i zwiększyć jego odporność na choroby, nie tylko te trywialne, jak przeziębienia i katar, ale także nowotwory czy schorzenia sercowo-naczyniowe. Superfood pomaga również w opóźnianiu postępów cukrzycy.
Czy gdyby ułożyć te elementy w całość, powstałaby – stara jak świat – piramida żywieniowa? Czy superfood to tylko nowy PR dla zdrowych produktów, które znamy od zawsze?